Ürünlerimiz

Pamuk

Pamuk

Pamuk bitkisi kök, sap, yaprak, çiçek ve tohumlardan oluşmaktadır. Beyaz altın ekimlerimizi; Haziran ayında, hasadımızı ise Aralık ayında gerçekleştirmekteyiz. Pamuk bitkisi sıcak iklim sever. Bu yüzden bitkimizi sıcak iklim bölgesi olan Sudan’dan tedarik etmekteyiz.

Toplama işlemi elle ve makine ile olmak üzere iki şekilde gerçekleştirilir. Elle toplama; uzun süren ve yüksek maliyetli bir işlemdir. Makine toplama ise kısa sürede ve az maliyetle daha çok miktarda pamuğun daha az bakteriye maruz kalarak toplanması işlemidir. Akıllı Tarım firması da 25 yıllık tecrübesinin ilk yıllarında pamuğu elleriyle toplamakta idi. Yıllar geçtikçe daha az maliyet ve daha fazla makine gücüne ihtiyaç olduğunu fark etmiştir ve makine ile pamuk toplama işlemine geçilmiştir.

Toplama işleminden sonra, kütlü halindeki pamuğun koza ve çekirdeğinin özel makineler aracılığı ile elyaftan ayrılması işlemine çırçırlama denir. Çırçırlama işleminin asıl amacı; pamuğun iplik üretiminde kullanılmaya hazır hale getirilmesidir.


TOP